Прилагодена торба за сос на големо во Кина фабрика

Краток опис:

Различни форми на сос имаат различни посебни барања за пакување, вклучувајќи стабилност, нетоксичност, повторено запечатување, запечатување и некои физички и механички својства. Ајде да дознаеме повеќе за вреќи со сос.


Детали за производот

Ознаки на производот

Како да дизајнирате торба за сос?

Сосот е помошен материјал при готвењето. Иако е одговорен за помагање, никој никогаш не се осмели да каже дека тоа не е важно. На вкусот на садот често му треба сос за да го контролира. Општ сос има одредена флуидност, има паста, како што се сос од јагоди, сос од салата, сос од кари, или грануларен прав, како ким во прав, бибер во прав, или течност, како што се маслиново масло, оцет, има и цврсти сложени зачини, како што се дното на топла саксија. Различни форми на сос имаат различни посебни барања за пакување, вклучувајќи стабилност, нетоксичност, повторено запечатување, запечатување и некои физички и механички својства. Ајде да дознаеме повеќе за тоа.

Кеси со сос од тесто

Сос од тестенини обично содржи вода, па затоа е лесно да се размножат бактерии. За време на складирањето мора да биде антибактериски. За пакување ќе бидат потребни услови за изолирање на растот на бактерии, а барањата за отпорност на влага, кислород и светлина се релативно високи, тогаш обично се користат композитни материјали и алуминиумско обложување, што има добра херметичност и силна бариера на кислород. Тоа спречува оксидирање на сосот. Под нормални околности, тоа може да гарантира дека сосот нема да се влоши за 12 месеци. Ако ви требаат поголеми барања за заштита, можете да изберете да користите чист алуминиум наместо заштитен слој.

Customized sauce bag wholesale China factory
Customized sauce bag wholesale China factory

Сос во прав

Сос од прав е релативно сув, а нивото на заштита е релативно пониско од оној на сос од тестенини. Можете да изберете двослојни композитни кеси за пакување BOPP / PE или PET / PE. Додавањето про transparentирен прозорец им овозможува на потрошувачите јасно да ги видат производите внатре, што е поинтуитивно.

Customized sauce bag wholesale China factory
Customized sauce bag wholesale China factory

Течен сос

За течни сосови, обично препорачуваме да користите вреќа за ѓубре за лесно истурање.

Customized sauce bag wholesale China factory
Customized sauce bag wholesale China factory

Цврст сос

Цврстиот сос е генерално спакуван во вакуум прво во вакуумска кеса, а потоа спакуван во надворешна кеса за секундарно пакување.

Бејин пакувањето користи пластичен филм одобрен од FDA како внатрешен слој на сите вреќи за пакување сос, за да се обезбеди компатибилност и толеранција на материјалите за пакување кон сосовите и да се осигура дека сосовите нема да го поминат внатрешниот филм и да навлезат помеѓу два слоја материјали, и нема да истекува од вреќата со сос. Покрај тоа, вреќите за сос прилагодени од амбалажата Бејин претпочитаат лепила со високи перформанси за да се осигура дека тие можат да го задржат својот леплив ефект по контакт со сосот, да избегнат раслојување на композитниот филм и да спречат сосот да стапи во контакт со слојот од мастило за печатење.

Општо земено, вреќата за пакување сос е рамна торба или торба за стоење, што се користи за да се задржат производи од мал и среден волумен. Дебелината на вреќата за пакување е помеѓу 60 ~ 200 микрони / страна според тежината на производот. Униформната дебелина е основниот услов на пластичните кеси за пакување. Кесите со сос произведени од Beyin Packaging ќе бидат подложени на строго тестирање, вклучувајќи тест на дебелина, тест на јачина на лушпа, тест на затегнување, тест на еластичен модул, тест на коефициент на триење, тест на отпорност на возврат итн. дебелина, висока флексибилност и може да издржи одреден притисок без да се скрши. Повеќеслојниот филм е цврсто составен, отпорен на маснотии и отпорен на висока температура за да се осигура дека вреќата за пакување нема проблеми како што се раслојување, собирање и кршење на вреќата откако кесата за пакување е вратена и стерилизирана. Контролирајте го коефициентот на триење во разумен опсег за да се осигурате дека не се одмотува или лизга.

Кесата со сос се користи како додаток на храна, затоа мора да се гарантира нејзината безбедност. Бекин пакувањето воведе машина за ламинирање со голема брзина, која има поголема брзина на загревање, побрзо испарување на адитиви и помалку штетни материи. По завршувањето на производството, пакувањето Бејин, исто така, ќе ги тестира вреќите со сос преку тест за остаток на растворувач, строго ќе ги контролира остатоците на растворувачот и ќе избегне миграција на преостанатите растворувачи во сосот под услови на висока температура, со што ќе се заштити здравјето на потрошувачите.

За вреќи за пакување со мал капацитет, вреќи за пакување за еднократна употреба, не треба да додавате патенти, само додадете изрез на солза или ако вашиот производ треба да биде обесен на полицата, не заборавајте да додадете дупки за куки. За производи со голем волумен што треба постојано да се користат, се препорачува да додадете патент, кој може постојано да се запечати за да се продолжи рокот на траење на сосот.

Customized sauce bag wholesale China factory
Customized sauce bag wholesale China factory

Складирањето на торбата за пакување е многу важно. Ако вреќата за пакување е изложена на сонце и ветер подолго време, бојата ќе исчезне дури и во внатрешноста на печатењето, така што торбата за пакување треба да се чува на ладно и проветрено место, така што прекрасната боја на торбата за пакување може да да се задржува долго време. И немојте да го ставате премногу високо за да спречите оштетување на вреќата од прекумерна компресија и триење.


  • Претходно:
  • Следно:

  • Напишете ја вашата порака овде и испратете ни ја